Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

Foukání skla v Huti František v Sázavě

Přijměte pozvání do Huti František v Sázavě na Benešovsku, kde si mohou zájemci z řad veřejnosti pod dohledem sklářských mistrů vlastnoručně vyfouknout výrobek z horkého skla. Do provozu tady poprvé v letošním roce uvedli sklářskou pánvovou pec. Šanci vyzkoušet si křehké řemeslo mají návštěvníci do konce dubna.

Šance pro amatérské skláře – přijďte si do Hutě František v Sázavě vyfouknout křehkou kouli!

Dřevěná, kovová, varhanní, pastýřská, vlaková, etnická, irská, Galtonova… hodně variant má píšťala.  Nemusí se na ni ale jen hrát, umí i kouzlit. Jak? Přesvědčit se o tom na vlastní oči mohou návštěvníci Huti František v Sázavě. Do provozu tady poprvé v letošním roce uvedli sklářskou pánvovou pec. A zájemci si zde mohou pod dohledem mistrů sklářů sami vyfouknout pomocí píšťaly třeba barevnou kouli či z horkého skla vytvarovat květinu. Šanci vyzkoušet si křehké řemeslo mají do konce dubna.

„Pánvová pec není v provozu celoročně, takže vyrobit si něco ze skla u nás návštěvníci mohou jen příležitostně,“ řekl Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA o.p.s., která Huť František provozuje. Dobrou zprávou je, že se amatérští skláři všech věkových kategorií tentokrát nemusí předem objednat a svou dovednost si mohou vyzkoušet v rámci běžné otevírací doby od úterý do neděle mezi 10:00 až 16:00. „Pokud by je hraní si se sklem zaujalo, mohou se pak přihlásit na některý z našich workshopů,“ doplnil Pošmurný.

Výroba horké koule nebo květiny netrvá déle než 20 minut, k vyzvednutí jsou po vychladnutí (do dvou dnů), nebo si je zájemce může nechat poslat.

Bývalou sklářskou Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu. V Huti František je k vidění mimo jiné část unikátní sbírky moderního skla vytvořené sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Huť nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace:
Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA, o.p.s.
tel.: 604 890 190, e-mail: reditel@cestyskla.cz, www.cestyskla.cz

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
OGE1NzdjZ