Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

KELTSKÝ TELEGRAF - PO STOPÁCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD

Dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou přednášku PO STOPÁCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD spisovatele a publicisty Jana A. Nováka, autora několika desítek knih, z nichž mnohé se týkají Keltů na našem území. KDY: sobota 24. března 2018 od 15 do cca 16 hodin. KDE: V našem Kulturním a informačním centru. Vstupné pro dospělé 50 Kč, děti zdarma. Nutnost rezervace míst na ric@dolnibrezany.cz nebo tel. 241 402 202.

Prostřednictvím Keltů vstoupily české země na scénu dějin. O jejich kmenech žijících na území Čech nebo Moravy psali starořečtí autoři už v 6. století před počátkem našeho letopočtu. Keltové civilizačně vysoce překonali nejen všechny kultury, které se tu nacházely před nimi, ale i mnohé pozdější. Jejich stopa je tu patrná dodnes jak v názvech řek a hor, tak v pověstech, které považujeme za české, ve svátcích, o nichž si myslíme, že jsou křesťanské a ve zvycích, které se uchovaly dodnes jako folklórní dědictví.

Už pro jejich antické současníky byli Keltové záhadní až děsiví; přestože od vyspělejších Řeků a Římanů mnohé přejímali, zůstali sví. Jejich náboženství i některé zvyky byly temné, jejich kněží - druidové - neproniknutelně nepochopitelní. Přestože někteří museli umět řecky nebo latinsky, nezůstala po nich jediná písemná památka, zato celá řada otazníků.

Jaká tajemství vesmíru, přírody i ducha odešla splečně se zánikem kasty druidů? Proč Keltové stavěli svá oppida mimo úrodné oblasti? Koho znázorňovala podivná kamenná hlava nepodobná žádnému umění z té doby nalezená na Závisti? Jak vypadal a co se odehrávalo v netypickém objektu na Akropoli největšího českého oppida Závist? K čemu sloužil Obří hrad na Šumavě nesoucí stopy jakési mocné ničivé síly? Proč se keltské poklady našly nejčastěji v pramenech a bažinách? Jsou staré pověsti české ve skutečnosti staré pověsti keltské?

O tom všem a mnohém dalším bude přednáška spisovatele a publicisty Jana A. Nováka, autora několika desítek knih, z nichž mnohé se týkaly Keltů na našem území.

 

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
MTNhY2JlM