Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

SCRABBLE V DOLNÍCH BŘEŽANECH

V sobotu 26. ledna 2019 se uskutečnil v břežanské základní škole první letošní kvalifikační turnaj ve scrabble a tentokrát poprvé také s finanční podporou Obce Dolní Břežany.

Česká asociace scrabble (blíže na webových stránkách scrabble.hrejsi.cz) byla založena roku 1997 jako základna pro kluby i jednotlivé hráče této deskové hry. Asociace, resp. její slovníková komise, jejímž členem se může stát každý člen asociace, stále a průběžně pracuje na zpřesnění pravidel přípustnosti slov v české verzi scrabble. Elektronický slovník nyní obsahuje všechna přípustná slova a během hry mají hráči možnost si jejich platnost elektronicky ověřit.

Scrabblová asociace také organizuje každoroční mistrovství republiky. Kromě mistrovství se koná po celý rok série otevřených kvalifikačních turnajů, které asociace pořádá ve spolupráci s místními pořadateli. Bývá jich v době od ledna do října kolem 10 a přihlásit se může každý bez omezení. U nás v Dolních Břežanech již pravidelně od roku 2013, letos tedy už posedmé, organizuje takový turnaj Marek Lašťovka (mj. člen Výboru scrabblové asociace) v místní škole.

Břežanský turnaj je vždy prvním kvalifikačním turnajem v roce a účastní se ho obvykle 45–60 hráčů z celé republiky. Letos se jich sešlo 49. Turnaj se hraje volnějším tempem pouze na 8 kol (většina ostatních turnajů se hraje na 9 kol), takže hráči mají více času na oddech a občerstvení, které je pro ně po celý den připraveno. Velice také oceňují moderní a příjemné prostředí naší školy, o čemž svědčí i skutečnost, že mnozí se břežanského turnaje účastní rádi a pravidelně, ačkoli někteří opravdu přijíždějí i z dálky (např. z Ostravy). Turnaj není věkově omezen a je dobrou zprávou pro budoucnost scrabblu, že ten letošní břežanský vyhrál mladičký Vojta Vacek z Prahy a mladí hráči se umístili i na dalších předních místech. Škoda jen, že se nepřihlásil nikdo z Břežaňáků. Budeme doufat, že i místní si příští rok troufnou na klání ve hře se slovy nejen s mistry České republiky ve scrabblu, ale hlavně s lidmi, kteří hrají pro potěšení z nalézání nejroztodivnějších českých slov.

Barbora Lašťovková

Vítězem letošního břežanského turnaje ve scrabble se stal Vojta Vacek (uprostřed), na druhém místě se umístila Kateřina Rusá a bronzový byl Filip Vojáček.

 

 

 

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
NmJhMTZ