Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

SLAVNOSTNÍ KŘEST SOCHY TRŮN

Dolní Břežany se již popáté zapojily do unikátního sochařského festivalu Sculpture Line, který představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“. V letošním roce sochařská linka nevede jen Českou republikou, ale festival získává i mezinárodní přesah. V červnu byla na nádvoří za radnicí v Dolních Břežanech instalována socha „Trůn“, jejímž autorem je akademický sochař Antonín Kašpar. Slavnostní křest sochy proběhl v sobotu 15. června za účasti autora sochy, ředitele festivalu a starosty obce Dolní Břežany.

Trůn zobrazuje místo, které má v sobě každý z nás. Jakýsi pomyslný piedestal, na který si můžeme dosadit své představy, touhy, přání, tajné myšlenky nebo třeba i něco, co bychom rádi řekli nahlas nebo vykřičeli do světa, jen nevíme jak. Proč kříž? Autor ve své sochařské tvorbě často používá tento znak. Jak sám říká, v jeho pojetí se nejedná pouze o náboženský symbol, ale chápe ho také jako jakýsi základní bod, který vznikl protnutím dvou čar, jako zobrazení výrazů Jing a Jang, Já – Ty, Ona – On, Ona – Ono atd.

Antonín Kašpar vystudoval SUPŠ Turnov, obor umělecký kovář, dále SUPŠ Praha, obor řezbář a v roce 1982 absolvoval VŠUP. Je zastoupen v mnoha veřejných a soukromých sbírkách po celém světě (např. USA, Rusko, Japonsko, Německo, Finsko, Anglie, Dánsko, Nizozemí) a v České republice. Antonín Kašpar pravidelně pořádá výstavy doma i ve světě.

Díky sochařskému festivalu Sculpture line byla v roce 2015 na břežanské náměstí instalována velkoformátová plastika s názvem Křeslo autorky Alexandry Koláčkové. V roce 2016 následovalo umělecké dílo s názvem Corpus Angelicus, jehož autorem je akademický sochař Stefan Milkov. V roce 2017 to byla socha Hyena od Jana Dostála.


Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
NGE0Y2NhOD