Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

AKTUALITY / ARCHÍV

Břežanský biograf - září 2019
Břežanský biograf - září 2019

Prázdniny sice ještě neskončiky, ale my pro vás již máme připravenou nabídku filmů na září. Bude to slíbená komedie Ženy v běhu, rodinný film Raubíř Ralf a internet, dále pak Diego Maradona, Co jsme komu zase udělali a Colette: Příběh vášně. Přejeme vám krásný zbytek léta a budeme se těšit na shledanou 5. září v našem biografu.

ANKETA: Oblíbené informační centrum 2019
ANKETA: Oblíbené informační centrum 2019

Líbí se Vám naše informační centrum? Pokud ano, můžete nás podpořit v prestižní internetové anketě „Oblíbené Informační centrum 2019“, kterou pořádá A.T.I.C. ČR, vydavatelství KAM po Česku a infoT.I.C. Anketa probíhá od 21. 6. do 31. 8. 2019. Za Vaše hlasy Vám předem děkujeme.

LETNÍ SOUTĚŽ ČT ROZBZUČ DÉČKO
LETNÍ SOUTĚŽ ČT ROZBZUČ DÉČKO

To, že je hmyz užitečný, určitě víte. Ale věděli jste, že se bez něj neobejde ani Déčko? Bez hmyzu bude uschlé a ošklivé. Naštěstí však existuje způsob, jak Déčku pomoci. A zapojit se můžete i vy! Vydejte se o prázdninách s dětmi na tři místa, naučte se něco o hmyzu a vymyslete si vlastní hmyzáky, které pak pošlete na Déčko. Na vybrané pomocníky čekají ceny: deskové a karetní hry. Jedním z míst, kde se můžete něco zajímavého dozvědět, je i naše informační centrum!

SOUTĚŽ POZNÁVÁME FIRMY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH
SOUTĚŽ POZNÁVÁME FIRMY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH

Krajská hospodářská komora Střední Čechy vám nabízí soutěž "Poznáváme firmy ve středních Čechách". Pro základní a střední školy, ale i pro rodiny s dětmi je připravena nabídka exkurzí do vybraných firem. Více informací naleznete v přiloženém letáku.

DOLNOBŘEŽANSKÝ KOULE - PETANQUE TOURNAMENT
DOLNOBŘEŽANSKÝ KOULE - PETANQUE TOURNAMENT

Dovolujeme se Vás pozvat na 6. ročník sportovně společenské akce DOLNOBŘEŽANSKÝ KOULE - PETANQUE TOURNAMENT, která se koná v neděli 8. září 2019 od 10 hodin na náměstí Na Sádkách.

OHROBECKÝ DIVADELNÍ FESTIVAL 2019
OHROBECKÝ DIVADELNÍ FESTIVAL 2019

Srdečně vás zveme na Ohrobecký divadelní festival, který se bude konat v sobotu 31. srpna 2019 od 14:00 hodin mezi rybníky. Více informací naleznete v přiloženém letáku.

POSEZENÍ U LÍPY
POSEZENÍ U LÍPY

Srdečně Vás zveme na posezení „U lípy“. Kde: Zlatníky - Náves sv. Petra a Pavla. Kdy: v sobotu 24. srpna od 11:00 hodin. Více informací naleznete v přiloženém letáku.

CYKLOTURISTICKÝ PRŮVODCE NA KOLE I PĚŠKY STŘEDNÍMI ČECHAMI A PRAHOU
CYKLOTURISTICKÝ PRŮVODCE NA KOLE I PĚŠKY STŘEDNÍMI ČECHAMI A PRAHOU

Dolní Břežany se zapojily do projektu NA KOLE I PĚŠKY a v rámci tohoto cykloturistického průvodce prezentují zajímavá místa v naší obci. Průvodce v tištěné podobě můžete zakoupit v Kulturním a informačním centru. Cena cykloturistického průvodce je 120 Kč. K zakoupení jsou zde i cyklomapy za 60 Kč.

DĚTSKÝ DEN JAROV 2019
DĚTSKÝ DEN JAROV 2019

ZO Lhota Jarov vás zve na DĚTSKÝ DEN. KDY: sobota 31. 8. 2019 od 14 hodin. KDE: před klubovnou ZO Lhota Jarov (K Vranému 544, Dolní Břežany - Jarov).

STOLNÍ KALENDÁŘ 2020 – HISTORICKÉ POHLEDNICE OKOLÍ PRAHY
STOLNÍ KALENDÁŘ 2020 – HISTORICKÉ POHLEDNICE OKOLÍ PRAHY

Chtěli bychom Vás informovat, že byl vydán stolní kalendář na rok 2020 – MÍSTOPIS OKOLÍ PRAHY, který obsahuje zajímavé historické pohlednice vybraných obcí. Najdete zde také Dolní Břežany (47. týden). Kalendář je k zakoupení v Kulturním a informačním centru. Cena 75 Kč/ks.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ CENTRA BŘEŽÁNEK A VIGVAMU
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ CENTRA BŘEŽÁNEK A VIGVAMU

KDY: 5. 9. 2019 od 15:00 do 18:00 hodin. KDE: Kulturní a informační centrum (v nových prostorách.) Program: pohádka Divadélka Kůzle, malování na obličej, tvarování balónků, tvořivá dílna, prezentace kurzů, prohlídka nových prostor, občerstvení.

DIVADLO V AMFITEÁTRU
DIVADLO V AMFITEÁTRU

Herecký Roj Ohrobeckých Buditelů a Obec Dolní Břežany Vás zvou na divadelní představení VESNIČKO MÁ STŘEDISKOVÁ, které se uskuteční v pátek 6. 9. 2019 od 19:30 hodin v amfiteátru v Mlynářském parku.

6. ROČNÍK TURNAJE VE VOLEJBALE SMÍŠENÝCH DRUŽSTEV
6. ROČNÍK TURNAJE VE VOLEJBALE SMÍŠENÝCH DRUŽSTEV

Volejbalový oddíl SK Olympie Dolní Břežany vás zve na 6. ročník turnaje ve volejbale smíšených družstev. KDY: v sobotu 7. září 2019 od 9 hodin (prezence 8:30). Kde: sportovní hala v Dolních Břežanech. Kontakt: Pavel Valocký, valocky.pavel@gmail.com, tel.: 731 422 931.

VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT - 67. VYDÁNÍ
VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT - 67. VYDÁNÍ

V novém vydání DOLNOBŘEŽANSKÉHO ROZKVĚTU se dočtete například o těchto tématech: sochařský festival Sculpture line 2019, inovace v naší základní škole, novinky z Kulturního a informačního centra, rozhovor s historičkou Veronikou Stachurovou Kucrovou, autorkou knihy Dolnobřežansko: pohled do krajiny 16.- 19. století.

KELTSKOU STOPOU
KELTSKOU STOPOU

Dovolujeme si Vás pozvat na 8. ročník regionálního turistického pochodu KELTSKOU STOPOU, který se koná v sobotu 14. září 2019 v Dolních Břežanech. Start akce od 8 do 10 hodin na sportovišti SK Olympie (Ke Zvoli 331, Dolní Břežany).V cíli budou přichystány pamětní keramické medaile, občerstvení, kapela. Kontaktní osoba: Hana Michaliková, e-mail: hmichalikova@post.cz, tel.: 602 261 877.

SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH
SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH

V neděli 15. září 2019 od 18 hodin se uskuteční čtvrtý koncert letošního cyklu Setkávání s klasickou hudbou v Dolních Břežanech, který připravil spolek Via musica ad beatum, z.s. ve spolupráci s Obcí Dolní Břežany. Vystoupí Doležalovo kvarteto a Bohuslav Matoušek. Koncert se uskuteční v kapli sv. Máří Magdaleny.

FOTOGRAFIE Z VÝSTAVBY ŠKOLKY
FOTOGRAFIE Z VÝSTAVBY ŠKOLKY

Výstavba nové mateřské školky v ulici K Hradišťátku je v plném proudu. Výstavba probíhá bez komplikací a nová školka by tak měla být otevřena pro školní rok 2020/2021. Na realizaci tohoto projektu získala obec dotaci z evropských fondů.

DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA SOUTĚŽÍ O TITUL STAVBA ROKU STŘEDOČESKÉHO KRAJE
DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA SOUTĚŽÍ O TITUL STAVBA ROKU STŘEDOČESKÉHO KRAJE

Dolnobřežanská sportovní hala byla přihlášena do prestižní soutěže Stavba roku Středočeského kraje 2019. Dne 22. 7. 2019 přijela do Dolních Břežan odborná porota, aby se s tímto projektem blíže seznámila. Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a jejím cílem je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost úspěchy stavitelství a architektury na území Středočes­kého kraje.. O vítězi této soutěže bude rozhodnuto v listopadu 2019.

PRAŽSKÉ CYKLOZVONĚNÍ aneb NA KOLE DO ZOO
PRAŽSKÉ CYKLOZVONĚNÍ aneb NA KOLE DO ZOO

Srdečně vás zveme na cyklovýlet do pražské ZOO. Kdy: v sobootu 21. září. Více informací naleznete v přiloženém letáku.

VELKÁ BRITÁNIE NA JÍZDĚ SLUNOVRATU
VELKÁ BRITÁNIE NA JÍZDĚ SLUNOVRATU

V sobotu 15. června se na náměstí v Dolních Břežanech uskutečnil již 7. ročník Jízdy slunovratu. Tato krásná a tradiční akce získala v letošním roce nový rozměr, a to díky britské ambasádě, která připravila zajímavý tematický kulturní i doprovodný program. Návštěvníci akce tak měli jedinečnou příležitost zažít Velkou Británii tady u nás v Dolních Břežanech.

Břežanský biograf - ohlédnutí
Břežanský biograf - ohlédnutí

Návštěvnost našeho biografu strhává rekordy. Přestože uvádíme kapacitu sálu 50 míst, můžeme přidat i další židle a sál trochu „nafouknout“. Stalo se nám už v minulých letech, že na rodinná představení přišlo 70 dětských diváků v doprovodu rodičů. Tentokrát ale sál zaplnili pouze dospělí, a to v neuvěřitelném počtu 87! Snímek „Po čem muži touží“ se stal tedy absolutním vítězem v počtu diváků. Bohemian Rhapsody nezůstala o moc pozadu (81) a bronzovou medaili pak získal remake filmu Zrodila se hvězda (52). Z dětských filmů měl největší návštěvnost Pat a Mat: Zimní radovánky (57).

ISAR CUP 2019
ISAR CUP 2019

89 týmů z 54 klubů, 10 národností a téměř 1 000 mladých fotbalistů různých věkových kategorií. Takový byl v číslech 14. ročník mezinárodního turnaje Isar Cup, který se pravidelně koná ve městě Moosburg ležícím severně od Mnichova. Turnaj probíhal po celý víkend 8. – 9. června 2019 v krásném sportovním areálu fotbalových klubů TSV Moosburg Neustadt a FC Moosburg.

SLAVNOSTNÍ KŘEST SOCHY TRŮN
SLAVNOSTNÍ KŘEST SOCHY TRŮN

Dolní Břežany se již popáté zapojily do unikátního sochařského festivalu Sculpture Line, který představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“. V letošním roce sochařská linka nevede jen Českou republikou, ale festival získává i mezinárodní přesah. V červnu byla na nádvoří za radnicí v Dolních Břežanech instalována socha „Trůn“, jejímž autorem je akademický sochař Antonín Kašpar. Slavnostní křest sochy proběhl v sobotu 15. června za účasti autora sochy, ředitele festivalu a starosty obce Dolní Břežany.

VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE DOLNÍ BŘEŽANY SE NÁM LÍBÍ 2019
VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE DOLNÍ BŘEŽANY SE NÁM LÍBÍ 2019

V sobotu 15. června 2019 proběhlo v rámci akce Jízda slunovratu vyhlášení výsledků fotosoutěže „Dolní Břežany se nám líbí 2019“. Do soutěže byl přihlášen rekordní počet fotografií, a to celkem 91 soutěžních snímků.

NOVÉ POHLEDNICE DOLNÍCH BŘEŽAN
NOVÉ POHLEDNICE DOLNÍCH BŘEŽAN

Obec vydala nové pohlednice s motivy architektonicky zajímavých míst obce Dolní Břežany. Pohlednice je možné zakoupit jednotlivě (cena 8 Kč/ks) nebo v sadě, která obsahuje 10 vybraných snímků (cena sady 59 Kč). Pohlednice jsou k zakoupení v našem Kulturním a informačním centru a od druhého dubnového týdne budou vybrané snímky v prodeji také v papírnictví a trafice.

DALŠÍ ÚSPĚCH PRO NAŠÍ SPORTOVNÍ HALU
DALŠÍ ÚSPĚCH PRO NAŠÍ SPORTOVNÍ HALU

Naše sportovní hala získala za Českou republiku, společně s dalšími 11 stavbami, nominaci do prestižní soutěžní přehlídky EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award. Tak jí držme palce!!!

KELTOVÉ VÁLEČNÍCI ANEB S KELTY NEJSOU ŽERTY
KELTOVÉ VÁLEČNÍCI ANEB S KELTY NEJSOU ŽERTY

V rámci oslav Mezinárodního dne archeologie se v neděli 21. října v prostorách kulturního a informačního centra uskutečnila akce Keltové válečníci aneb s Kelty nejsou žerty. Atraktivní program přilákal spoustu návštěvníků nejen z dolnobřežanského regionu, ale také z Prahy.

SPORTOVNÍ HALA ZÍSKALA NÁRODNÍ CENU ZA ARCHITEKTURU
SPORTOVNÍ HALA ZÍSKALA NÁRODNÍ CENU ZA ARCHITEKTURU

V úterý 2. října 2018 byly v pražském Mánesu vyhlášeny výsledky 25. ročníku prestižní soutěže Grand Prix Architektů 2018 - Národní cena za architekturu. Dolnobřežanská sportovní hala z ateliéru Sporadical obstála v silné konkurenci 204 projektů, stala se absolutním vítězem soutěže a získala Národní cenu za architekturu. Posláním soutěžní přehlídky Grand Prix architektů je prezentace současné kvalitní architektury vznikající v České republice. V loňském ročníku této soutěže získal ocenění Břežanský hřbitov autorů Zdeňka Sendlera a Václava Babky (1. místo v kategorii krajinná architektura). Pořadatelem soutěže je Obec architektů.

DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA TRIUMFUJE V ARCHITEKTONICKÝCH SOUTĚŽÍCH
DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA TRIUMFUJE V ARCHITEKTONICKÝCH SOUTĚŽÍCH

Dolnobřežanská sportovní hala získala titul Stavba roku 2018. Jedná se o druhý velký úspěch v tomto týdnu. O den dříve se tato stavba stala absolutním vítězem Grand Prix architektů 2018 a získala Národní cenu za architekturu.

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI 2018
SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI 2018

Letošní Svatováclavské slavnosti byly opravdu jedinečné, a to i díky skutečnosti, že právě v tento den byl zámecký areál po více než sto letech opět zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníci akce tak měli příležitost prohlédnout si krásné zrekonstruované prostory zámku i přilehlého zámeckého parku. Den začal slavnostní bohoslužbou v zámecké kapli, která díky renovaci též září novotou.

NOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY REGIONÁLNÍHO INFORMAČNÍHO CENTRA
NOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY REGIONÁLNÍHO INFORMAČNÍHO CENTRA

Rozšiřujeme nabídku oblíbených vzdělávacích programů v našem informačním centru pro děti z mateřských, základních a středních škol. Kromě již zavedených programů zaměřených na pravěkou historii, archeologií a keltskou kulturou nabízíme nově také vzdělávací programy týkající se novověké historie. Tyto programy vede historička Veronika Stachurová Kucrová, specialistka na dějiny Dolnobřežanského regionu.

SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH
SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH

V neděli 20. května se uskutečnil zahajovací koncert cyklu Setkávaní s klasickou hudbou v Dolních Břežanech, který připravil spolek Via Musica ad beatum, z.s. ve spolupráci s Obcí Dolní Břežany. Koncert světoznámého Panochova kvarteta, které v letošním roce oslaví 50 let od svého založení, se uskutečnil v moderních prostorách laserového centra ELI Beamlines.

Břežanský dětský desetiboj v nové sportovní hale
Břežanský dětský desetiboj v nové sportovní hale

Jak strávit první sobotu v novém roce? Dětem odpadnou během vánočních prázdnin tréninky a jiné sportovní akce, budou trávit více času u televizí a tabletů, zamrzlé rybníky předpověď počasí neslibuje a my tu máme krásnou novou sportovní halu. A tak vznikl nápad uspořádat pro ně zábavný sportovní den, desetiboj.

MUZEJNÍ EXPOZICE NAŠEHO INFORMAČNÍHO CENTRA  TÉMATEM PRO ČESKÝ ROZHLAS
MUZEJNÍ EXPOZICE NAŠEHO INFORMAČNÍHO CENTRA TÉMATEM PRO ČESKÝ ROZHLAS

Koncem minulého roku navštívila naše Regionální informační centrum paní redaktorka Markéta Vejvodová z Českého rozhlasu a natočila o něm zajímavou reportáž. Článek s názvem „Keltské oppidum Závist ožívá díky 3D filmu“ představuje muzejní expozici věnovanou Národní kulturní památce Závist. Jeho součástí je také rozhovor s archeoložkou Danou Chmelíkovou, která zde vede výukové programy pro školy.

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM SE BUDE ROZŠIŘOVAT
KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM SE BUDE ROZŠIŘOVAT

Byla zahájena rekonstrukce zchátralé budovy, která přímo navazuje na naše informační centrum. Díky tomuto projektu získá obec další kvalitní zázemí, kde budou organizovány aktivity, při kterých se místní komunita bude setkávat napříč generacemi. Komunitní centrum bude nabízet také sociální poradenství a sociální služby v ambulantní a terénní formě. V rámci projektu je plánovaná také komunitní zahrada.

FOTOGRAFIE Z DOLNÍCH BŘEŽAN V SOUTĚŽI CZECH PRESS FOTO 2017
FOTOGRAFIE Z DOLNÍCH BŘEŽAN V SOUTĚŽI CZECH PRESS FOTO 2017

Přinášíme Vám zajímavost v podobě fotografie s názvem „Na měsíc a zpátky“, která byla pořízena za svitu tzv. superúplňku 14. listopadu 2016 v Dolních Břežanech. Jedná se o fotografii, která byla nominována na vítěze v soutěži CZECH PRESS FOTO 2017 v kategorii Sport. Autorem snímku je známý fotograf cyklistiky Michal Červený.

DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V ČASOPISE DEZEEN
DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V ČASOPISE DEZEEN

Dolnobřežanská sportovní hala získala svůj vlastní článek v časopise Dezeen. Jde o velký úspěch, protože Dezeen je světově nejvlivnější časopis o architektuře, interiérech a designu.

  FOTOGRAFIE DOLNOBŘEŽANSKÉ SPORTOVNÍ HALY
FOTOGRAFIE DOLNOBŘEŽANSKÉ SPORTOVNÍ HALY

Přinášíme vám profesionální fotografie unikátní dolnobřežanské sportovní haly, o které nedávno informoval světově nejvlivnější časopis o architektuře, interiérech a designu Dezeen.

Vzdělávací program Keltové poprvé ve španělštině
Vzdělávací program Keltové poprvé ve španělštině

Ve středu 21. března k nám na vzdělávací kurz Keltové zavítali studenti Obchodní akademie Slaný. V rámci projektu porovnání keltských kořenů ve Španělsku a u nás s nimi přijelo teké deset žáků ze španělské Galicie. Program proběhl prvně ve španělštině, a to k velké ke spokojenosti všech.

KELTSKÝ TELEGRAF: PO STOPÁCH KELTSKÝCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD
KELTSKÝ TELEGRAF: PO STOPÁCH KELTSKÝCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD

Na kopcích, často původních keltských svatyních, vznikají rok co rok, vždy v první jarní sobotu stanoviště, která si pomocí světelných znamení předávají signál, symbolickou zprávu o příchodu jara. Díky stále narůstajícímu zájmu se jejich počet letos rozšířil na 242.

ŽÁKOVSKÝ FILM K OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY
ŽÁKOVSKÝ FILM K OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY

Přinášíme vám žákovský film, který si k příležitosti slavnostního otevření nové sportovní haly připravily děti z místní základní školy. Premiéra filmu proběhla v rámci akce dne 2. 11. 2017.

MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE
MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE

Také v letošním roce se dolnobřežanské regionální informační centrum zapojilo do Mezinárodního dne archeologie a na sobotu 21. října připravilo zajímavý tematický program pro malé i velké návštěvníky. Odpoledne věnované oslavě archeologie a nadšení z objevování zahájil uznávaný historik a archeolog Petr Drda přednáškou na téma Keltové na Závisti.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY

Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 se v Dolních Břežanech uskutečnilo slavnostní otevření nové sportovní haly. Jedná se o významný okamžik, na který se těšila řada místních sportovců a školáků. Díky této unikátní stavbě, která je postavena jako součást školního areálu, získává naše obec další kvalitní zázemí pro sportovní a volnočasové aktivity.

  Archeočítárna pro malé badatele
Archeočítárna pro malé badatele

V rámci aktivit našeho Regionálního informačního centra je od března 2017 nabízen nový program s názvem „Archeočítárna pro malé badatele“. V rámci tohoto programu jsou předčítány ukázky z knih Lovci Mamutů autora Eduarda Štorcha či Keltské báje a pověsti autora Vladimíra Hulpacha. Předčítání je zpestřeno zajímavými komentáři archeologů. Neotřelý způsob seznamování se s historií zaujme školní i „školkové“ děti. Délka programu 45 – 60 minut. Možnost následně shlédnout 3D film o Závisti v tzv. CAVE. Cena 50 Kč/ dítě. Doprovod zdarma. Uvedené ceny platí pro skupiny nad 10 osob

MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY
MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY

Obec Dolní Břežany se zapojila do projektu ručně malovaných map za účelem propagace a zviditelnění naší obce. V září vyšla ručně malovaná mapa OKOLÍ PRAHY, ve které jsou prezentovány atraktivní turistické cíle této oblasti. Předností malovaných map je snadná orientace a malebné ztvárnění. Součástí mapy je také informační brožura, která slouží jako inspirace na výlety v okolí. Mapa je k zakoupení v našem Kulturním a informačním centru a dále také v Olivově pivovaru. Cena 60 Kč.

Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan
Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan

Unikátní laserový systém, který po necelých čtyřech letech práce vyvinula pro ELI Beamlines americká národní laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), byl převezen do centra ELI v Dolních Břežanech. Dodáním tohoto technologického unikátu, který je nejdražším ze všech čtyř laserových systémů ELI Beamlines, byl dosažen jeden z klíčových milníků při zprovoznění laserového centra.

Dolnobřežanské archeostřípky
Dolnobřežanské archeostřípky

V průběhu zimních měsíců probíhal v našem Kulturním a informačním centru přednáškový cyklus Dolnobřežanské archeostřípky, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Ústavem pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Cyklus nabídl celkem pět přednášek. Účastníci měli jedinečnou příležitost seznámit se blíže s tím, jak žili lidé v době kamenné a dozvědět se více o práci archeologů. Vzhledem k velkému zájmu, který jste o přednášky projevili, připravujeme další přednáškový cyklus, který odstartuje v průběhu jara!

Keltský telegraf v Dolních Břežanech
Keltský telegraf v Dolních Břežanech

V sobotu 25. března 2017 se v prostorách našeho Kulturního a informačního centra uskutečnil Keltský telegraf. V odpoledních hodinách zde probíhal pestrý tematický program, určený dětem i dospělým. Archeologové si pro tuto příležitost připravili blok krátkých zajímavých přednášek pojmenovaných Archeologické jednohubky. Mytologii tradičních javánských dýk a jejich porovnání s keltskou kulturou ovlivněným příběhem o meči Excalibur byla věnována přednáška s názvem Kult kováře & tajemství ohně po javánsku. Ve večerních hodinách se na nedalekém kopci Kamínek uskutečnil další doprovodný program, jehož vyvrcholením bylo tradiční předání světelného signálu.

Archeočítárna v našem Regionálním informačním centru
Archeočítárna v našem Regionálním informačním centru

V pátek 31. března navštívily děti břežanské mateřské školy naše Regionální informační centrum. Byl pro ně připraven program s názvem „Archeočítárna pro malé badatele“, který je nově nabízen v rámci vzdělávacích aktivit pro školy a školky. Děti se zaposlouchaly do ukázky z knihy Lovci mamutů, kterou předčítali a zajímavými komentáři obohatili členové Ústavu pro archeologii FF UK. Neotřelý způsob seznamování se s historií zaujal nejen předškoláky, ale i nejmenší děti.

Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra
Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra

Na Google Maps byla nově umístěna virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra. Autorem fotografií je Petr Čarada.

Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum
Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum

Naše Regionální informační centrum bylo oficiálně certifikováno v systému Jednotné klasifikace turistických informačních center ČR. Stalo se držitelem certifikátu kategorie C a zároveň oficiálním informačním centrem pro region Dolnobřežansko. Certifikaci infocentru udělila Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR) společně s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism.

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
MDJkOWI