Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

AKTUALITY / ARCHÍV

OHROŽENÁ ANTARKTIDA - REZERVACE MÍST
OHROŽENÁ ANTARKTIDA - REZERVACE MÍST

Srdečně vás zveme na mimořádnou přednášku s tématem, které se netýká jen kontinentu "na konci světa", ale každého z nás. Přednášejícím bude ornitolog a polární ekolog RNDr. Václav Pavel, Ph.D., který se roky účastnil českých expedic na oba zemské póly a je zástupcem ředitele Český antarktický nadační fond. Kdy: ve středu 19. února od 19 hodin. Kde: v našem informačním centru. Vstupné zdarma! Rezervace míst na e-mailu: ric@dolnibrezany.cz nebo na telefonu: 241 402 202.

Břežanský biograf - únor 2020
Břežanský biograf - únor 2020

Srdečně vás zveme do našeho biografu na následujících pět únorových filmů: Přes prsty, Toy Story 4: Příběh hraček, Bolest a sláva, Tenkrát v Hollywoodu a dokument Pavarotti. Vyberte si, rezervujte a přijďte. Těšíme se na vás.

Břežanský biograf - Brankář
Břežanský biograf - Brankář

Příběh Berta Trautmanna. Zajatého německého vojáka, který se v Anglii stal fotbalovou legendou a člověkem, který přispěl ke sbližování národů, zasažených válkou. Muže, který dokázal přesvědčit Brity, že jedinec neodpovídá za zločiny svého národa.

Břežanský biograf - Toy Story 4: Příběh hraček
Břežanský biograf - Toy Story 4: Příběh hraček

První Toy Story: Příběh hraček znamenal v roce 1995 průlomový zázrak. Ale za ještě větší zázrak lze považovat fakt, že Toy Story 4: Příběh hraček přináší po bezmála čtvrtstoletí stejné, ne-li větší potěšení. Která jiná série to dokáže?

Břežanský biograf - leden 2020
Břežanský biograf - leden 2020

Leden je sice ještě daleko, ale na přichystanou nabídku filmů se můžete těšit už teď. Novoroční promítání zahájíme 9. ledna českým groteskním thrillerem Staříci, následovat bude vizuálně nádherný remake filmu Lví král, na který si nezapomeňte rezervovat vstupenky na sobotu 11. ledna od 16 hodin. Další čtvrtky vás srdečně zveme na černou komedii Parazit, francouzský komediální hit Neviditelné a dramatický životní příběh legendárního fotbalisty Manchester City Berta Trautmanna s názvem Brankář.

Rok 2019 v našem biografu
Rok 2019 v našem biografu

Pro návštěvníky našeho biografu je tu malé ohlédnutí za uplynulým rokem. Měli jste možnost shlédnout 48 filmů, z toho deset rodinných. Celkovým vítězem v počtu návštěvníků se stal snímek Ženy v běhu, který shlédlo 124 diváků.

VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT - 69. VYDÁNÍ
VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT - 69. VYDÁNÍ

V prosincovém vydání DOLNOBŘEŽANSKÉHO ROZKVĚTU se dočtete například o těchto tématech: novinky z obce a spolkový život, bilancujeme rok 2019, dokončený projekt polytechnických dílen, o novou knihovnu je zájem, rozhovor s houslovým virtuózem Ondřejem Lébrem.

PF 2020
PF 2020

Přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a do nového roku hodně štěstí, zdraví, pohody a dobré nálady. A spoustu zajímavých knih, filmů a potěšujících informací.

MAŠKARNÍ PLES SK OLYMPIE
MAŠKARNÍ PLES SK OLYMPIE

SK Olympie vás zve na tradiční MAŠKARNÍ PLES, který se uskuteční v sobotu 8. února 2020 od 20 hodin v sále v Kostelci u Křížků. Rezervace lístků na tel: 731 165 933 či vyplněním formuláře na stránkách www.skolympie.cz. Vstupenky k vyzvednutí v kulturním a informačním centru.

MASOPUSTNÍ REJ S PRŮVODEM
MASOPUSTNÍ REJ S PRŮVODEM

SK Olympie si Vás dovoluje pozvat na Masopustní rej spojený s průvodem. KDY: 15. 2. 2020. KDE: sraz v 9:00 na náměstí Na Sádkách.

JARNÍ SETKÁNÍ SENIORŮ
JARNÍ SETKÁNÍ SENIORŮ

VIGVAM, z.ú. a Obec Dolní Břežany si Vás dovolují pozvat na Jarní setkání seniorů, které se uskuteční v sobotu 4. dubna 2020 od 14:00 hodin v základní škole v Dolních Břežanech. K tanci a poslechu zazpívá Milan Černohouz, zpěvák a kytarista, který od roku 1966 působil jako hlavní zpěvák v orchestru Gustava Broma. Pro všechny bude připraveno občerstvení. Vstup zdarma!

KARNEVAL NA LEDĚ
KARNEVAL NA LEDĚ

SDH Lhota a Obec Dolní Břežany si Vás dovolují pozvat na KARNEVAL NA LEDĚ, který se uskuteční v sobotu 15. února 2020 od 14:00 hodin na rybníku na návsi ve Lhotě. Těšit se můžete na sportovní soutěže, soutěž o nejlepší masku a občerstvení. V případě nezamrzlého rybníka se akce ruší!!!

BESEDA S MARIÍ TOMSOVOU
BESEDA S MARIÍ TOMSOVOU

VIGVAM, z.ú. a Obec Dolní Břežany zve všechny seniory na besedu s Marií Tomsovou, které se uskuteční ve čtvrtek 5. 3. 2020 od 16:00 hodin v našem Kulturním a informačním centru. Vstupné 50 Kč.

3. ROČNÍK BŘEŽANSKÉHO DĚTSKÉHO DESETIBOJE
3. ROČNÍK BŘEŽANSKÉHO DĚTSKÉHO DESETIBOJE

Běh na 240/480 metrů, hluboký předklon, kop na bránu, hod na klauna/koš, T-běh, hod míčem vsedě, skok z místa/trojskok, sedy-lehy, sprint 60 m, postoj na čápa. DESET DISCIPLÍN. Přijďte si poměřit své schopnosti a síly! Výzva, která měla již potřetí přilákat děti si po vánočních prázdninách zasportovat. A přilákala. Hned první lednovou neděli dorazilo do naší sportovní haly celkem 116 závodnic a závodníků. V průběhu dne soutěžili ve třech věkových kategoriích, a to s velkým nadšením a neskutečným nasazením.

POHÁDKOVÁ SHOW VENASIS
POHÁDKOVÁ SHOW VENASIS

Dovolujeme si vás pozvat na představení pro děti s názvem Pohádková show Venasis. Kdy: v neděli 9. února 2020 od 15 hodin. Kde: v našem Kulturním a informačním centru v Dolních Břežanech. Vstupné: Děti 100 Kč, dospělí 150 Kč. Více informací naleznete v přiloženém letáčku.

Nové kurzy a kroužky ve Zvoli u Prahy
Nové kurzy a kroužky ve Zvoli u Prahy

Kulturní centrum Čtyřlístek nabízí nové jazykové a výtvarné kurzy, doučování a cvičení od února 2020 ve Zvoli u Prahy. Více informací naleznete v přiloženém letáku.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ POLYTECHNICKÝCH DÍLEN
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ POLYTECHNICKÝCH DÍLEN

V pondělí 2. prosince 2019 proběhlo na naší základní škole slavnostní otevření polytechnických dílen. Akce proběhla za účasti vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, místopředsedy Akademie věd ČR Jana Řídkého, ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR Michaela Prouzy a dalších čestných hostů.

PING-PONGEM PRO DOBROU VĚC
PING-PONGEM PRO DOBROU VĚC

Letošní pingpongový turnaj pro děti a dospělé byl spojen s celostátní charitativní kampaní Ponožkový pestrouš. Na jedné straně dobrovolníci v převážné většině žáci ZŠ z různých částí republiky šijí z ponožek dárkové předměty v podobě psa. Na druhé straně se tyto výrobky nabízejí k prodeji. Hráči a diváci obou turnajů zakoupili celkem 45 kusů pestroušů. Výtěžek ve výši Kč 4500,- Kč byl připsán na konto Pestrá - psí asistence. Bude určen na podporu výcviku štěňat, budoucích asistenčních psů pro děti a dospělé s nejrůznějším typem postižení.

PROSINCOVÁ SOBOTA V KNIHOVNĚ SE POVEDLA
PROSINCOVÁ SOBOTA V KNIHOVNĚ SE POVEDLA

A to nejen díky vůni vanilkových rohlíčků, perníkového betléma a františků, ale především díky všem těm, kteří přišli. Rodiče, děti, babičky, dědové a kamarádi vytvořili příjemnou vánoční náladu. V poklidu, s knížkami, s čajem a beze spěchu. Přesně tak, jak si to všichni v hektickém předvánočním shonu přejeme… Pokud jste neměli čas, zastavte se podívat kdykoliv jindy, atmosféra trvá a spousta pěkných vánočních knížek je k dispozici…. Pro nejmenší je tu adventní kalendář s krátkým příběhem v malé knížečce na každý den, pro dospělé zajímavé čtení o vánočních zvycích, tradicích a řemeslech… Krásný advent!

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ KOMUNITNÍHO CENTRA A ZAHRADY
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ KOMUNITNÍHO CENTRA A ZAHRADY

V neděli 20. října proběhlo slavnostní otevření komunitního centra, které vzniklo rekonstrukcí zchátralé historické budovy přímo navazující na kulturní a informační centrum. Součástí projektu je také komunitní zahrada. Obec získala další kvalitní zázemí pro setkávání místní komunity napříč generacemi.

ALEJ 17. LISTOPADU
ALEJ 17. LISTOPADU

V sobotu 16. 11. 2019 bylo podél cesty pro pěší a cyklisty, která spojuje Dolní Břežany a Točnou vysazeno 51 okrasných a 26 ovocných stromů. Nově vzniklé stromořadí ponese název Alej 17. listopadu. Jedná se o aktivitu Obce Dolní Břežany, která vznikla v rámci oslav 30. výročí od pádu komunistického režimu v naší zemi.

KALENDÁŘ DOLNÍ BŘEŽANY 2019
KALENDÁŘ DOLNÍ BŘEŽANY 2019

Obec Dolní Břežany vydala stolní kalendář na rok 2020, který obsahuje vybrané soutěžní snímky z fotografické soutěže Dolní Břežany se nám líbí. Kalendář je k zakoupení na pokladně obecního úřadu, v Kulturním a informačním centru, v Centru Břežánek a v papírnictví. Cena 69 Kč. Pro účastníky fotosoutěže „Dolní Břežany se nám líbí 2019“ je na pokladně obecního úřadu připraven k vyzvednutí jeden kalendář zdarma. Jedná se o odměnu za zaslané snímky.

SOUTĚŽ POZNÁVÁME FIRMY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH
SOUTĚŽ POZNÁVÁME FIRMY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH

Krajská hospodářská komora Střední Čechy vám nabízí soutěž "Poznáváme firmy ve středních Čechách". Pro základní a střední školy, ale i pro rodiny s dětmi je připravena nabídka exkurzí do vybraných firem. Více informací naleznete v přiloženém letáku.

NOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY REGIONÁLNÍHO INFORMAČNÍHO CENTRA
NOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY REGIONÁLNÍHO INFORMAČNÍHO CENTRA

Rozšiřujeme nabídku oblíbených vzdělávacích programů v našem informačním centru pro děti z mateřských, základních a středních škol. Kromě již zavedených programů zaměřených na pravěkou historii, archeologií a keltskou kulturou nabízíme nově také vzdělávací programy týkající se novověké historie. Tyto programy vede historička Veronika Stachurová Kucrová, specialistka na dějiny Dolnobřežanského regionu.

SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH
SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH

V neděli 20. května se uskutečnil zahajovací koncert cyklu Setkávaní s klasickou hudbou v Dolních Břežanech, který připravil spolek Via Musica ad beatum, z.s. ve spolupráci s Obcí Dolní Břežany. Koncert světoznámého Panochova kvarteta, které v letošním roce oslaví 50 let od svého založení, se uskutečnil v moderních prostorách laserového centra ELI Beamlines.

Břežanský dětský desetiboj v nové sportovní hale
Břežanský dětský desetiboj v nové sportovní hale

Jak strávit první sobotu v novém roce? Dětem odpadnou během vánočních prázdnin tréninky a jiné sportovní akce, budou trávit více času u televizí a tabletů, zamrzlé rybníky předpověď počasí neslibuje a my tu máme krásnou novou sportovní halu. A tak vznikl nápad uspořádat pro ně zábavný sportovní den, desetiboj.

MUZEJNÍ EXPOZICE NAŠEHO INFORMAČNÍHO CENTRA  TÉMATEM PRO ČESKÝ ROZHLAS
MUZEJNÍ EXPOZICE NAŠEHO INFORMAČNÍHO CENTRA TÉMATEM PRO ČESKÝ ROZHLAS

Koncem minulého roku navštívila naše Regionální informační centrum paní redaktorka Markéta Vejvodová z Českého rozhlasu a natočila o něm zajímavou reportáž. Článek s názvem „Keltské oppidum Závist ožívá díky 3D filmu“ představuje muzejní expozici věnovanou Národní kulturní památce Závist. Jeho součástí je také rozhovor s archeoložkou Danou Chmelíkovou, která zde vede výukové programy pro školy.

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM SE BUDE ROZŠIŘOVAT
KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM SE BUDE ROZŠIŘOVAT

Byla zahájena rekonstrukce zchátralé budovy, která přímo navazuje na naše informační centrum. Díky tomuto projektu získá obec další kvalitní zázemí, kde budou organizovány aktivity, při kterých se místní komunita bude setkávat napříč generacemi. Komunitní centrum bude nabízet také sociální poradenství a sociální služby v ambulantní a terénní formě. V rámci projektu je plánovaná také komunitní zahrada.

FOTOGRAFIE Z DOLNÍCH BŘEŽAN V SOUTĚŽI CZECH PRESS FOTO 2017
FOTOGRAFIE Z DOLNÍCH BŘEŽAN V SOUTĚŽI CZECH PRESS FOTO 2017

Přinášíme Vám zajímavost v podobě fotografie s názvem „Na měsíc a zpátky“, která byla pořízena za svitu tzv. superúplňku 14. listopadu 2016 v Dolních Břežanech. Jedná se o fotografii, která byla nominována na vítěze v soutěži CZECH PRESS FOTO 2017 v kategorii Sport. Autorem snímku je známý fotograf cyklistiky Michal Červený.

DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V ČASOPISE DEZEEN
DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V ČASOPISE DEZEEN

Dolnobřežanská sportovní hala získala svůj vlastní článek v časopise Dezeen. Jde o velký úspěch, protože Dezeen je světově nejvlivnější časopis o architektuře, interiérech a designu.

  FOTOGRAFIE DOLNOBŘEŽANSKÉ SPORTOVNÍ HALY
FOTOGRAFIE DOLNOBŘEŽANSKÉ SPORTOVNÍ HALY

Přinášíme vám profesionální fotografie unikátní dolnobřežanské sportovní haly, o které nedávno informoval světově nejvlivnější časopis o architektuře, interiérech a designu Dezeen.

Vzdělávací program Keltové poprvé ve španělštině
Vzdělávací program Keltové poprvé ve španělštině

Ve středu 21. března k nám na vzdělávací kurz Keltové zavítali studenti Obchodní akademie Slaný. V rámci projektu porovnání keltských kořenů ve Španělsku a u nás s nimi přijelo teké deset žáků ze španělské Galicie. Program proběhl prvně ve španělštině, a to k velké ke spokojenosti všech.

KELTSKÝ TELEGRAF: PO STOPÁCH KELTSKÝCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD
KELTSKÝ TELEGRAF: PO STOPÁCH KELTSKÝCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD

Na kopcích, často původních keltských svatyních, vznikají rok co rok, vždy v první jarní sobotu stanoviště, která si pomocí světelných znamení předávají signál, symbolickou zprávu o příchodu jara. Díky stále narůstajícímu zájmu se jejich počet letos rozšířil na 242.

ŽÁKOVSKÝ FILM K OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY
ŽÁKOVSKÝ FILM K OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY

Přinášíme vám žákovský film, který si k příležitosti slavnostního otevření nové sportovní haly připravily děti z místní základní školy. Premiéra filmu proběhla v rámci akce dne 2. 11. 2017.

MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE
MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE

Také v letošním roce se dolnobřežanské regionální informační centrum zapojilo do Mezinárodního dne archeologie a na sobotu 21. října připravilo zajímavý tematický program pro malé i velké návštěvníky. Odpoledne věnované oslavě archeologie a nadšení z objevování zahájil uznávaný historik a archeolog Petr Drda přednáškou na téma Keltové na Závisti.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY

Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 se v Dolních Břežanech uskutečnilo slavnostní otevření nové sportovní haly. Jedná se o významný okamžik, na který se těšila řada místních sportovců a školáků. Díky této unikátní stavbě, která je postavena jako součást školního areálu, získává naše obec další kvalitní zázemí pro sportovní a volnočasové aktivity.

  Archeočítárna pro malé badatele
Archeočítárna pro malé badatele

V rámci aktivit našeho Regionálního informačního centra je od března 2017 nabízen nový program s názvem „Archeočítárna pro malé badatele“. V rámci tohoto programu jsou předčítány ukázky z knih Lovci Mamutů autora Eduarda Štorcha či Keltské báje a pověsti autora Vladimíra Hulpacha. Předčítání je zpestřeno zajímavými komentáři archeologů. Neotřelý způsob seznamování se s historií zaujme školní i „školkové“ děti. Délka programu 45 – 60 minut. Možnost následně shlédnout 3D film o Závisti v tzv. CAVE. Cena 50 Kč/ dítě. Doprovod zdarma. Uvedené ceny platí pro skupiny nad 10 osob

MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY
MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY

Obec Dolní Břežany se zapojila do projektu ručně malovaných map za účelem propagace a zviditelnění naší obce. V září vyšla ručně malovaná mapa OKOLÍ PRAHY, ve které jsou prezentovány atraktivní turistické cíle této oblasti. Předností malovaných map je snadná orientace a malebné ztvárnění. Součástí mapy je také informační brožura, která slouží jako inspirace na výlety v okolí. Mapa je k zakoupení v našem Kulturním a informačním centru a dále také v Olivově pivovaru. Cena 60 Kč.

Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan
Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan

Unikátní laserový systém, který po necelých čtyřech letech práce vyvinula pro ELI Beamlines americká národní laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), byl převezen do centra ELI v Dolních Břežanech. Dodáním tohoto technologického unikátu, který je nejdražším ze všech čtyř laserových systémů ELI Beamlines, byl dosažen jeden z klíčových milníků při zprovoznění laserového centra.

Dolnobřežanské archeostřípky
Dolnobřežanské archeostřípky

V průběhu zimních měsíců probíhal v našem Kulturním a informačním centru přednáškový cyklus Dolnobřežanské archeostřípky, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Ústavem pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Cyklus nabídl celkem pět přednášek. Účastníci měli jedinečnou příležitost seznámit se blíže s tím, jak žili lidé v době kamenné a dozvědět se více o práci archeologů. Vzhledem k velkému zájmu, který jste o přednášky projevili, připravujeme další přednáškový cyklus, který odstartuje v průběhu jara!

Keltský telegraf v Dolních Břežanech
Keltský telegraf v Dolních Břežanech

V sobotu 25. března 2017 se v prostorách našeho Kulturního a informačního centra uskutečnil Keltský telegraf. V odpoledních hodinách zde probíhal pestrý tematický program, určený dětem i dospělým. Archeologové si pro tuto příležitost připravili blok krátkých zajímavých přednášek pojmenovaných Archeologické jednohubky. Mytologii tradičních javánských dýk a jejich porovnání s keltskou kulturou ovlivněným příběhem o meči Excalibur byla věnována přednáška s názvem Kult kováře & tajemství ohně po javánsku. Ve večerních hodinách se na nedalekém kopci Kamínek uskutečnil další doprovodný program, jehož vyvrcholením bylo tradiční předání světelného signálu.

Archeočítárna v našem Regionálním informačním centru
Archeočítárna v našem Regionálním informačním centru

V pátek 31. března navštívily děti břežanské mateřské školy naše Regionální informační centrum. Byl pro ně připraven program s názvem „Archeočítárna pro malé badatele“, který je nově nabízen v rámci vzdělávacích aktivit pro školy a školky. Děti se zaposlouchaly do ukázky z knihy Lovci mamutů, kterou předčítali a zajímavými komentáři obohatili členové Ústavu pro archeologii FF UK. Neotřelý způsob seznamování se s historií zaujal nejen předškoláky, ale i nejmenší děti.

Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra
Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra

Na Google Maps byla nově umístěna virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra. Autorem fotografií je Petr Čarada.

Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum
Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum

Naše Regionální informační centrum bylo oficiálně certifikováno v systému Jednotné klasifikace turistických informačních center ČR. Stalo se držitelem certifikátu kategorie C a zároveň oficiálním informačním centrem pro region Dolnobřežansko. Certifikaci infocentru udělila Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR) společně s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism.

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
YzRjYTU