Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

AKTUALITY / ARCHÍV

Břežanský biograf - listopad 2017
Břežanský biograf - listopad 2017

Pokud nevíte, jak trávit sychravé listopadové večery, přijměte pozvání do našeho biografu. Věříme, že si některý z šesti nabízených filmů vyberete a těšíme se na Vaši návštěvu.

Břežanský biograf - Lucie: Příběh jedný kapely
Břežanský biograf - Lucie: Příběh jedný kapely

Název Lucie: Příběh jedný kapely označili tvůrci filmu na jeho festivalové předpremiéře v Karlových Varech za „správně rockerský“. Ale fanoušci by si jej v kinech našli i pod prostým Lucie. Našli a zamilovali. Na nic si totiž nehraje.

Mezinárodní den archeologie
Mezinárodní den archeologie

Pojďte s námi oslavit archeologii a nadšení z objevování. Kdy? V sobotu 21. října od 14 do 17 hodin. Kde? V našem informačním centru. A na co se můžete těšit? Na zajímavé přednášky, klání keltských bojovníků, ukázky netradičních starověkých řemesel a tematické workshopy.

Břežanský biograf - Zpívej
Břežanský biograf - Zpívej

Spásu zadluženému divadlu koalího dědice má přinést pěvecká soutěž nových talentů. Ale byť velkolepý plán včetně snové výhry ztroskotá, nakonec se zpívá jen tak, pro radost. A jak! Film Zpívej nabízí víc, než jenom zábavu pro malé děti.

Hrajete rádi volejbal?
Hrajete rádi volejbal?

Volejbalový oddíl SK Olympie hledá do svého týmu nové posily. Pokud máte tento sport rádi, neváhejte a přijďte mezi nás. Více se dočtete v přiloženém letáčku.

Břežanský biograf - říjen 2017
Břežanský biograf - říjen 2017

Pasažéři, Z Paříže do Paříže, Zahradnictví: Rodinný přítel, Zpívej, Lucie: Příběh jedný kapely. To je pět filmů, které jsme pro vybrali na příští měsíc. Těšíme se na vás v našem biografu.

VERNISÁŽ VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ „STROM A JÁ“
VERNISÁŽ VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ „STROM A JÁ“

Stejně jako člověk i stromy se časem vyvíjí a mění. Zveme na slavnostní zahájení výstavy fotografií„STROM A JÁ“, které zachycují život člověka a stromu v období šedesáti let. Výstavu pro Vás připravil Jiří Šimák, fotograf, cestovatel a milovník přírody. KDY? 25. října 2017 od 18:00 hodin. KDE? V našem Kulturním a informačním centru. Výstava potrvá do konce ledna 2018. VSTUP ZDARMA!

Pozvánka do Regionálního muzea v Jílovém u Prahy
Pozvánka do Regionálního muzea v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy si Vás dovoluje v průběhu měsíce října pozvat na pět akcí. Více informací naleznete v přiložených letácích.

Vzdělávací programy pro školy
Vzdělávací programy pro školy

Neváhejte a objednávejte výukové programy pro základní a mateřské školy, které u nás běží v úterky a středy. Novinkou oproti loňsku je rozšíření nabídky o programy v angličtině. Máme velmi pozitivními ohlasy od škol, které nás již navštívily. Těšíme se na nové účastníky a jejich zápal pro vědění! (Podrobnosti v sekci "PRO ŠKOLY".)

  Archeočítárna pro malé badatele
Archeočítárna pro malé badatele

V rámci aktivit našeho Regionálního informačního centra je od března 2017 nabízen nový program s názvem „Archeočítárna pro malé badatele“. V rámci tohoto programu jsou předčítány ukázky z knih Lovci Mamutů autora Eduarda Štorcha či Keltské báje a pověsti autora Vladimíra Hulpacha. Předčítání je zpestřeno zajímavými komentáři archeologů. Neotřelý způsob seznamování se s historií zaujme školní i „školkové“ děti. Délka programu 45 – 60 minut. Možnost následně shlédnout 3D film o Závisti v tzv. CAVE. Cena 50 Kč/ dítě. Doprovod zdarma. Uvedené ceny platí pro skupiny nad 10 osob

Břežanská desítka
Břežanská desítka

V sobotu 17. září se uskutečnil druhý ročník běžeckého závodu Břežanská desítka. Do cíle doběhlo v různých kategoriiích 274 závodnic a závodníků - z toho 113 v dětských kategoriiích, 145 v hlavním závodě na 10 km a 8 dvojic ve štafetách. A na závěr dne se ještě vydalo šest statečných na závod v Nordic walkingu. Organizátoři odvedli skvělou práci, sportovci předvedli úžasné výkony a celkově se celá akce výtečně vydařila.

Střípk y z Dolnobřežanska
Střípk y z Dolnobřežanska

Představujeme vám první číslo informačního občasníku vydávaného naší místní akční skupinou MAS Dolnobřežansko. K dostání také v našem informačním centru.

MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY
MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY

Obec Dolní Břežany se zapojila do projektu ručně malovaných map za účelem propagace a zviditelnění naší obce. V září vyšla ručně malovaná mapa OKOLÍ PRAHY, ve které jsou prezentovány atraktivní turistické cíle této oblasti. Předností malovaných map je snadná orientace a malebné ztvárnění. Součástí mapy je také informační brožura, která slouží jako inspirace na výlety v okolí. Mapa je k zakoupení v našem Kulturním a informačním centru a dále také v Olivově pivovaru. Cena 60 Kč.

VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT – 60. VYDÁNÍ
VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT – 60. VYDÁNÍ

Nové vydání obecního zpravodaje vám přináší aktuální informace z dění v obci. Z obsahu vybíráme například: Utichne stavební ruch v Dolních Břežanech? Rozhovor s ředitelkou školy Ivou Fischerovou. Každý rok ozdobí veřejný prostor v naší obci nová socha. Novinky ze STAR. Rozhovor s novým vlastníkem břežanského náměstí.

KALENDÁŘ DOLNÍ BŘEŽANY 2018
KALENDÁŘ DOLNÍ BŘEŽANY 2018

Obec Dolní Břežany vydala stolní kalendář na rok 2018. Kalendář obsahuje zajímavé fotografie obce, naleznete zde vybrané soutěžní snímky z fotografické soutěže Dolní Břežany se nám líbí, která proběhla na jaře letošního roku. Kalendář je k zakoupení na pokladně obecního úřadu, v našem Kulturním a informačním centru, v Centru Břežánek, v papírnictví a trafice. Cena 59 Kč. Pro účastníky fotosoutěže „Dolní Břežany se nám líbí 2017“ je na pokladně obecního úřadu připraven k vyzvednutí jeden kalendář zdarma. Jedná se o odměnu za zaslané snímky.

4. ROČNÍK VOLEJBALOVÉHO TURNAJE SMÍŠENÝCH DRUŽSTEV
4. ROČNÍK VOLEJBALOVÉHO TURNAJE SMÍŠENÝCH DRUŽSTEV

SK Olympie uspořádala již 4. ročník volejbalového turnaje smíšených družstev. Kovová barva oblohy a nepřestávající proudy deště během celého pátku 1. září nedávaly našemu sobotnímu volejbalovému turnaji velkou naději. Připadalo nám tedy jako zázrak, když jsme se v sobotu ráno sešli na suchém multifunkčním hřišti a nepršelo! A bylo nám přáno celý den.

DOLNOBŘEŽANSKÉ KOULE
DOLNOBŘEŽANSKÉ KOULE

Poslední prázdninovou neděli proběhl již po čtvrté Petanque turnaj na náměstí. Letošní ročník byl nejvydařenější ze všech předešlých nejen proto, že se vydařilo počasí, ale soutěže se zúčastnilo 30 týmů, nejvíce od roku 2014.

KÁMEN U KAŠTANKY VYDAL SVÉ TAJEMSTVÍ
KÁMEN U KAŠTANKY VYDAL SVÉ TAJEMSTVÍ

Kamenná stéla v lese kousek od vchodu do Kaštanky byla odborně restaurována Martinou Niubo, která prováděla restauraci všech břežanských pomníků. V průběhu restaurátorských prací vyplul na povrch 200 let starý nápis z roku 1817. Někteří se domnívali, že to je upozornění na archeologické naleziště. Ve skutečnosti se jedná o kámen, který označoval začátek lesní tratě Boháčka lesa Hradiště. Když později vznikal stabilní katastr, byl tento již existující bod použit jako hraniční znak na rozhraní katastrů Dolních Břežan a Lhoty.

Klub deskových her
Klub deskových her

Klub deskových her je v letošním roce pro malý zájem zrušen. Děkujeme za pochopení.

Zemědělské muzeum v Hodkovicích
Zemědělské muzeum v Hodkovicích

Zemědělské muzeum v Hodkovicích má prozatím otevřeno vždy první sobotu v měsíci od 9 do 13 hodin. Hromadné návštěvy muzea možno objednat na tel: 241932090 (sekretariát). AGRO Jesenice u Prahy a.s.

JÍZDA SLUNOVRATU 2017
JÍZDA SLUNOVRATU 2017

17. června 2017 se v Dolních Břežanech uskutečnil 5. ročník jízdy historických vozidel do vrchu na trase Zbraslav – Dolní Břežany spojený s výstavou vozidel. Tato tradiční akce, určená nejen milovníkům historických vozidel, se v letošním roce konala pod záštitou Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Břežanský biograf a prázdniny
Břežanský biograf a prázdniny

Než se rozjedete na dovolené, pojďme si trochu zavzpomínat na filmy, které jste v našem biografu shlédli od začátku letošního roku. Bylo jich celkem třicet, z toho šest rodinných.

FOTBALOVÁ REPREZENTACE DOLNÍCH BŘEŽAN ZAZÁŘILA V SALZBURGU
FOTBALOVÁ REPREZENTACE DOLNÍCH BŘEŽAN ZAZÁŘILA V SALZBURGU

Zatímco fotbalové národní mužstvo se o víkendu s Norskem trápilo, naše malé fotbalové naděje skvěle reprezentovaly svůj klub i obec na mezinárodním turnaji v rakouském Salzburgu. Ten se konal ve dnech 3 .- 4. 6. 2017 a celkem se ho zúčastnilo 80 týmů z 11 evropských zemí.

Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan
Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan

Unikátní laserový systém, který po necelých čtyřech letech práce vyvinula pro ELI Beamlines americká národní laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), byl převezen do centra ELI v Dolních Břežanech. Dodáním tohoto technologického unikátu, který je nejdražším ze všech čtyř laserových systémů ELI Beamlines, byl dosažen jeden z klíčových milníků při zprovoznění laserového centra.

VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE „DOLNÍ BŘEŽANY SE NÁM LÍBÍ 2017“
VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE „DOLNÍ BŘEŽANY SE NÁM LÍBÍ 2017“

V sobotu 17. června 2017 proběhlo v rámci akce Jízda slunovratu vyhlášení výsledků fotosoutěže „Dolní Břežany se nám líbí 2017“. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 80 soutěžních snímků. Všichni účastníci soutěže budou odměněni stolním kalendářem Dolní Břežany 2018, ve kterém bude řada snímků otištěna!

SLAVNOSTNÍ KŘEST SOCHY SCULPTURE LINE 2017
SLAVNOSTNÍ KŘEST SOCHY SCULPTURE LINE 2017

V rámci letošního ročníku sochařského festivalu Sculpture line je v Dolních Břežanech instalováno umělecké dílo s názvem Hyena, jehož autorem je Jan Dostál. V sobotu 17. 6. 2017 se za účasti autora i dalších hostů uskutečnil slavnostní křest této netradiční sochy.

BŘEŽANŠTÍ HASIČI BODOVALI V SOUTĚŽI VESTECKÝ VODNÍK
BŘEŽANŠTÍ HASIČI BODOVALI V SOUTĚŽI VESTECKÝ VODNÍK

Dne 24. 6. 2017 se uskutečnila soutěž v požárním sportu s názvem Vestecký vodník. Družstvo mužů SDH Dolní Břežany se umístilo na 1. místě. Družstvo žen SDH Dolní Břežany obsadilo krásné 2. místo. Gratulujeme!

BŘEŽANSKÁ HVĚZDIČKA
BŘEŽANSKÁ HVĚZDIČKA

V sobotu 27. 5. 2017 proběhl 3. ročník Břežanské hvězdičky. Volejbalový turnaj nejmladší generace se odehrál na víceúčelovém hřišti v areálu SK Olympie. Letos se na turnaj přihlásilo 201 dětí. Krásné počasí přilákalo i mnoho fanoušků, kteří děti odměnili povzbuzováním a potleskem.

DOLNÍ BŘEŽANY ROZŠIŘUJÍ NABÍDKU SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
DOLNÍ BŘEŽANY ROZŠIŘUJÍ NABÍDKU SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Máte ve svém okolí člověka, který potřebuje péči jiné osoby? Pečujete sami o někoho blízkého a péči nestíháte? Případně potřebujete zajistit péči přímo pro sebe? Obec Dolní Břežany ve spolupráci s pečovatelskou službou Kvalitní podzim života Vám přináší nabídku sociálních služeb, které mohou občané Dolních Břežan čerpat s 20% slevou, a to díky finanční podpoře obce a Středočeského kraje. Smyslem tohoto článku je představit komplexní nabídku pečovatelských služeb a souvisejících aktivit, které vám mohou pomoci při řešení vaší životní situace. Pečovatelská služba je určena především seniorům, kterým má umožnit kvalitně prožít podzim jejich života. Tyto služby mohou využívat také osoby s duševním či chronickým onemocněním a osoby se zdravotním postižením.

Navzdory zimě se v Dolních Břežanech mluvilo o tropickém Singapuru
Navzdory zimě se v Dolních Břežanech mluvilo o tropickém Singapuru

Ve středu 18. ledna večer se navzdory třeskuté zimě uskutečnilo v prostorách dolnobřežanského Kulturního a informačního centra povídání o tropickém Singapuru. O vzdálené zemi, jež je jediným ostrovním městským státem na světě, přednášel a fotky promítal arabista Jan Kužvart.

Dolnobřežanské archeostřípky
Dolnobřežanské archeostřípky

V průběhu zimních měsíců probíhal v našem Kulturním a informačním centru přednáškový cyklus Dolnobřežanské archeostřípky, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Ústavem pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Cyklus nabídl celkem pět přednášek. Účastníci měli jedinečnou příležitost seznámit se blíže s tím, jak žili lidé v době kamenné a dozvědět se více o práci archeologů. Vzhledem k velkému zájmu, který jste o přednášky projevili, připravujeme další přednáškový cyklus, který odstartuje v průběhu jara!

Keltský telegraf v Dolních Břežanech
Keltský telegraf v Dolních Břežanech

V sobotu 25. března 2017 se v prostorách našeho Kulturního a informačního centra uskutečnil Keltský telegraf. V odpoledních hodinách zde probíhal pestrý tematický program, určený dětem i dospělým. Archeologové si pro tuto příležitost připravili blok krátkých zajímavých přednášek pojmenovaných Archeologické jednohubky. Mytologii tradičních javánských dýk a jejich porovnání s keltskou kulturou ovlivněným příběhem o meči Excalibur byla věnována přednáška s názvem Kult kováře & tajemství ohně po javánsku. Ve večerních hodinách se na nedalekém kopci Kamínek uskutečnil další doprovodný program, jehož vyvrcholením bylo tradiční předání světelného signálu.

Archeočítárna v našem Regionálním informačním centru
Archeočítárna v našem Regionálním informačním centru

V pátek 31. března navštívily děti břežanské mateřské školy naše Regionální informační centrum. Byl pro ně připraven program s názvem „Archeočítárna pro malé badatele“, který je nově nabízen v rámci vzdělávacích aktivit pro školy a školky. Děti se zaposlouchaly do ukázky z knihy Lovci mamutů, kterou předčítali a zajímavými komentáři obohatili členové Ústavu pro archeologii FF UK. Neotřelý způsob seznamování se s historií zaujal nejen předškoláky, ale i nejmenší děti.

Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra
Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra

Na Google Maps byla nově umístěna virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra. Autorem fotografií je Petr Čarada.

BEZPLATNÁ INDIVIDUÁLNÍ PRÁVNÍ PORADNA
BEZPLATNÁ INDIVIDUÁLNÍ PRÁVNÍ PORADNA

Hledáte odpovědi na otázky ohledně dědictví, darování majetku, převodu nemovitostí či jakékoliv jiné otázky z oblasti práva? Využijte BEZPLATNOU individuální poradnu s právničkou Martinou Hartmannovou. která se uskuteční dne 22. 6. 2017 v Kulturním a informačnim centru.. Tyto individuální poradny jsou určeny široké veřejnosti. Jsou součástí projektu s názvem Rozšíření služeb pro rodinu, na který získala místní nezisková organizace Centrum Břežánek dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí a Obce Dolní Břežany.

Přednáškový cyklus Dolnobřežanské archeostřípky úspěšně zahájen!
Přednáškový cyklus Dolnobřežanské archeostřípky úspěšně zahájen!

V úterý 10. ledna 2017 se v našem Kulturním a informačním centru konala první přednáška cyklu Dolnobřežanské archeostřípky na téma Archeologie pravěku „jak a proč“. Se základními kategoriemi archeologických hmotných pramenů, datováním nálezů a zásadami provádění výzkumů seznámila zájemce o historii Dana Chmelíková, studentka archeologie, která v našem infocentru vede vzdělávací programy pro školy. Na 24. ledna je pro vás připravena další přednáška na téma Svět pravěkých lovců a sběračů, která bude věnovaná počátkům lidské kultury, životu ve starší době kamenné a uměleckým projevům v pravěku. Přednáší pan docent Miroslav Popelka, člen Ústavu pro Archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Začínáme v 17:30 hodin.

Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum
Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum

Naše Regionální informační centrum bylo oficiálně certifikováno v systému Jednotné klasifikace turistických informačních center ČR. Stalo se držitelem certifikátu kategorie C a zároveň oficiálním informačním centrem pro region Dolnobřežansko. Certifikaci infocentru udělila Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR) společně s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism.

Dolnobřežanské infocentrum získalo certifikaci
Dolnobřežanské infocentrum získalo certifikaci

Naše informační centrum bylo začátkem prosince 2016 certifikováno v systému Jednotné klasifikace turistických informačních center ČR. Stalo se držitelem certifikátu kategorie C. Infocentrum, které v naší obci funguje od září 2015 se tak stává oficiálním informačním centrem pro region Dolnobřežansko. Certifikaci našemu infocentru udělila Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR) společně s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism.

Vzdělávací program Keltové na Závisti a jinde
Vzdělávací program Keltové na Závisti a jinde

V úterý 15. listopadu proběhl v našem infocentru vzdělávaci program "Keltové na Závisti a jinde". Byl připraven pro děti šestých tříd ze Základní školy Davle. O tom, jak se jim u nás líbilo a co všechno si vyzkoušely, si můžete přečíst na stránkách školy.

RIC v Toulavé kameře
RIC v Toulavé kameře

V neděli 29. listopadu odvysílala Česká televize dokument Toulavá kamera, reportáž s názvem Na kole z Dolních Břežan pojednávala o cyklostezkách v regionu a také muzejní expozici Regionálního informačního centra Keltského oppida Závist. V přiloženém odkazu naleznete záznam pořadu, téma Dolní Břežany začíná v čase 17:57.

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
Y2ZlMTRmYW